Profilaktyka

4 w 1 Higienizacja, czyli profesjonalne oczyszczanie zębów powinno poprzedzać każdą procedurę stomatologiczną i składa się z czterech etapów:

  1. Zabieg usuwania kamienia nazębnego (scaling) jest fazą usunięcia w kontroli mikroskopowej kamienia za pomocą ultradźwięków, który jest upostaciowaną formą bakterii tlenowych jak i beztlenowych. Powoduje on obniżanie się dziąseł, prowadzi do ich chorób a w rezultacie może powodować zapalenie przyzębia i ruchomość zębów. Kamień jest czynnikiem prozapalnym w jamie ustnej i należy go systematycznie usuwać. Kobiety powinny bezwzględnie odbyć dwie wizyty higienizacyjne w trakcie ciąży. W tym okresie obserwuje się skłonność do odkładania kamienia oraz stanu zapalenia dziąseł.
  2. Następny etap to usunięcie osadów (piaskowanie) powstałych w wyniku spożywaniu herbaty, kawy oraz palenia tytoniu. Wykorzystujemy najlepsze piaskarki do piaskowania poddziąsłowego, naddziąsłowego i przydziąsłowego, dlatego kompleksowo zajmujemy się pacjentami periodontologicznymi. Dobieramy indywidualnie piaski profilaktyczne do typu osadu. Piaskowanie poprawia estetykę uśmiechu wybielając delikatnie zęby oraz daje uczucie świeżości i gładkich zębów pacjentowi.
  3. Kolejnym etapem jest polerowanie przy użyciu past profilaktycznych zabezpieczające zęby przed ponownym osadzaniem się osadu. Dzięki temu szkliwo jest zabezpieczane i chronione.
  4. Ostatnia faza to fluoryzacja, która polega na użyciu lakierów/pianek/żeli z fluorem bądź hydroksyapatytem. Produkty dobierane są zgodnie z wiekiem i zapotrzebowaniem pacjenta.

Pod koniec każdej wizyty higienizacyjnej pacjent dostaje instruktaż higieny jamy ustnej dobrany do jego potrzeb, ma możliwość przetestowania szczoteczki elektrycznej Oral-B oraz higienistka dobiera odpowiednie akcesoria do higieny jamy ustnej.

Zapraszamy na zabieg profesjonalnej higienizacji co pół roku.

Lakowanie bruzd zębowych – zabieg wykonywany na świeżo wyrżniętych zębach trzonowych i przedtrzonowych u dzieci, zabezpiecza je przed procesem próchnicowym, jeśli głębokie bruzdy nie pozwalają na odpowiednią higienę tych obszarów.

Lakierowanie (fluoryzacja) – powlekanie powierzchni zębów profesjonalnymi preparatami z fluorem lub hydroksyapatytem, które powodują wzmocnienie szkliwa i chronią przed niekorzystnym działaniem kwasów i bakterii z pożywienia. U dzieci zabieg ten wykonuje się co pół roku, natomiast u pacjentów z wysokim ryzykiem próchnicy co 3-4 miesiące.