02.03.2020
Jak wybrać szczoteczkę do zębów? Jak Szczotkować zęby?

Szczoteczki do zębów – jaką wybrać?

Każdy z nas wie, że prawidłowe i regularne szczotkowanie jest podstawą do zachowania higieny zębów i dziąseł. W sklepach znajdziemy mnóstwo rodzajów szczoteczek, od manualnych po elektryczne i soniczne. Na zdrowie zębów wpływ ma sposób szczotkowania oraz rodzaj akcesoriów, więc jak szczotkować, aby uchronić się przed próchnicą oraz jaką szczoteczkę wybrać? Sprawdźmy.

Jak szczotkować zęby?

Przede wszystkim regularnie, codziennie dwa razy po co najmniej trzy minuty (rano pół godziny przed śniadaniem lub pół godziny po śniadaniu oraz wieczorem pół godziny po kolacji, przed snem). Minimalny czas szczotkowania to dwie minuty, gdzie na każdą ćwiartkę powinniśmy przeznaczyć po 30 sekund, jednak często czas ten nie wystarcza na dokładne usunięcie płytki nazębnej, dlatego zachęcamy do wydłużenia czasu do trzech minut.

Zacznij szczotkowanie od tylnych zębów (o których często zapominamy i tam gromadzi się najwięcej osadu) przechodząc powoli do przodu. Jeżeli używasz szczoteczki manulnej powinieneś/aś wykonywać ruchy wymiatające, aby pozbyć się resztek pokarmowych zalegających między zębami ( oczywiście przed szczotkowaniem powinniśmy wynitkować zęby), powierzchnie żujące zębów szczotkujemy ruchami poziomymi w przód i tył. Metoda „kółeczek” znana przede wszystkim ze szkoły czyści zęby szczególnie w środkowej części jednak nie usuwa płytki nazębnej z okolic szyjki, dlatego ruchy wymiatające są niezbędne dla utrzymania zdrowia zębów i dziąseł.

Po szczotkowaniu zębów nie zapominaj o higienie języka – tutaj gromadzi się najwięcej nieprzyjemnych zapachów. Możesz czyścić go szczoteczką, którą szczotkujesz zęby lub zakupić specjalnie przeznaczone do tego skrobaczki i czyściki.

Szczoteczki manualne

Wyróżniamy szczoteczki z włosiem miękkim, średnim i twardym. Miękkie włosie polecane jest dla osób z problemami dziąseł, po zabiegach chirurgicznych oraz przy wrażliwych zębach i dla dzieci. Średnie włosie powinni wybierać nastolatki i osoby dorosłe, natomiast włosie twarde nie jest polecane. Staraj się wybierać szczoteczki z włosiem o różnych długościach, ułożonym pod różnymi kątami, ponieważ wnika ono do trudno dostępnych miejsc, usuwając z nich płytkę bakteryjną.

Szczoteczki elektryczne

Ponad 8 tysięcy obrotów na minutę powoduje, że zdecydowanie skuteczniej usuwają płytkę nazębna, szczególnie w okolicach szyjki zęba, okrągła główka czyści lepiej i dociera do trudno-dostępnych miejsc.

  • szeroki wybór końcówek pozwoli na zaspokajanie indywidualnych potrzeb (wyróżniamy końcówki dla osób z nadwrażliwością, noszących aparat stały, końcówki wybielające)
  • czujnik siły nacisku informuje nas jeśli za mocno przykładamy szczoteczkę do zębów
  • timer jest motywacją do dłuższego szczotkowania jamy ustnej
  • szczoteczka elektryczna czyści zęby dwa razy lepiej w porównaniu ze szczoteczką manualną, skuteczność potwierdzona jest badaniami
  • potwierdzona jest wyższość technologii oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnej nad szczoteczkami manualnymi
  • redukcja ilości punktów krwawienia w porównaniu do innych szczoteczek (o 66% mniejsze krwawienie dziąseł)
  • szczoteczka wykonuję ruchy za nas, naszym zadaniem jest jedynie przykładanie jej delikatnie do zębów przed odpowiednią ilość czasu (około 4-5 sekund na jedną powierzchnię zęba).

Szczoteczki soniczne

Technologia szczoteczek sonicznych polega na tym, że wykonuję ona od 32 000 do 96 000 ruchów wymiatająco-pulsacyjnych na minutę, powodujących skuteczne usuwanie bakterii< i płytki nazębnej. Włókna pracują z dużą częstotliwością i wytwarzają fale dźwiękowe, przenikające do mieszaniny pasty i śliny, tworzą się mikrobąbelki, które uderzając w powierzchnię zęba usuwają płytkę nazębną, także z przestrzeni międzyzębowych.

Szczoteczka posiada zwykle kilka trybów pracy, ma wbudowany timer, końcówki są wymienne jak w modelach obrotowych.

Należy skonsultować się z higienistką stomatologiczną lub lekarzem dentystą jeśli cierpimy na nadwrażliwość, a chcemy zakupić szczoteczkę soniczną, ponieważ jej długotrwałe stosowanie może zwiększyć objawy nadwrażliwości.

Podsumowując – istnieje obecnie wiele rozwiązań na to, aby zadbać o swój uśmiech i zdrowie zębów – najlepiej wybrać się do specjalisty od doboru akcesorii do higieny jamy ustnej – higienistki stomatologicznej, lub zapytać lekarza denstysty.

Indywidualnie dobrana szczoteczka, pasta, nić czy płukanka musi spełniać oczekiwania pacjenta oraz zapewniać bardzo dobry stan higieny jamy ustnej. Najczęściej polecanymi szczoteczkami są modele elektryczne. W naszym gabinecie kładziemy nacisk na edukację pacjentów – każdy z nich jest poinformowany, w jaki sposób i czym najlepiej szczotkować zęby.

Jeśli potrzebujesz porady – zgłoś się na wizytę. Zapraszamy!

Udostępnij artykuł: