23.02.2020
Czym jest Halitoza?

Halitoza – Co to jest?

Halitoza to nieprzyjemny zapach z ust utrzymujący się długotrwale, czasami nie jest odczuwany przez osobę, która na nią cierpi, jednak dotyka co czwartą osobę na świecie, często powodem są zaniedbania higieniczne, jednak Halitoza może też pojawiać się po przyjmowaniu niektórych leków czy przy schorzeniach układu oddechowego i pokarmowego.

Dotyczy osób w każdym wieku, od dzieci po osoby starsze, często oznacza poważne problemy zdrowotne, dlatego nie należy jej bagatelizować. Halitoza powoduje maksymalny dyskomfort w relacjach z innymi ludźmi, a więc ważne jest, aby znaleźć źródło problemu, przyczynę i rozpocząć leczenie.

Często na nieprzyjemny zapach z ust wpływ ma kilka czynników z obrębu jamy ustnej: niewłaściwa dieta (zbyt duża ilość białka, jedzenie często i w dużych ilościach czosnku, cebuli, picie alkoholu), obecność zębów objętych próchnicą, pozostawione gnijące korzenie zębów, duża ilość kamienia i osadu.

Przy złej higienie jamy ustnej wytwarzają się bakterie beztlenowe produkujące lotne związki siarki, co powoduje powstanie nieprzyjemnego zapachu z ust.

Halitozę może powodować także grzybica jamy ustnej, paradontoza, duża ilość starych i nieszczelnych plomb, nieusunięte resztki pokarmowe zalegająca kilka dni jeśli nie nitkujemy zębów prawidłowo. Wszelkie używki jak alkohol i papierosy powodują trwałą zmianę zapachu z jamy ustnej, ponieważ zmienia się mikroflora bakteryjna (namnażają się bakterie beztlenowe).

Poprzez tytoń wytwarzana jest większa ilość osadu i kamienia, a język robi się ciemniejszy przez substancje smoliste, dlatego należy szczególnie zwracać uwagę na szczotkowanie języka przy codziennej higienie osób palących.

Odwodnienie może mieć wpływ na nieprzyjemny zapach z ust, dlatego tak ważne jest picie przynajmniej 2 litrów wody dziennie. Niektóre leki powodują nieprzyjemny zapach z ust, a wśród nich wyróżniamy: moczopędne, przeciwbólowe oraz antydepresyjne. Stany zapalne w obrębie układu oddechowego mogą powodować Halitozę (przewlekłe zapalenia skrzeli, migdałków, zatok przynosowych), osoby z nowotworem płuc lub krtani często na nią cierpią. Także zaburzenia w układzie pokarmowym mogą być źródłem nieprzyjemnego zapachu z ust (rak przełyku, żołądka, refluks, mocznica).

Każdego ranka możemy zauważyć u siebie nieprzyjemny zapach z ust, jednak spokojnie – rankiem spowodowane to jest mniejszą ilością wydzielanej śliny w nocy. Należy po przebudzeniu umyć zęby, a 20-30 minut później zjeść pierwszy posiłek.

Aby znaleźć źródło Halitozy należy udać się do stomatologa na przegląd jamy ustnej, aby wykluczyć przyczyny w obrębie higieny. Do problemu należy podejść całościowo obejmując w diagnozowaniu układ oddechowy, pokarmowy oraz odpornościowy.

Zazwyczaj źródło problemu jest w jamie ustnej – nieprawidłowa higiena (zbyt rzadkie i krótkie szczotkowanie, niewymienianie szczoteczki), nagromadzenie kamienia i osadu, próchnica, zapalenie dziąseł). Lekarz dentysta może zlecić dodatkowe badania i wysłać pacjenta do innych specjalistów./

Zawsze pierwszym krokiem w leczeniu powinna być zmiana diety oraz poprawa higieny jamy ustnej. Oto kilka podstawowych nawyków, które powinniśmy wdrążyć, jeśli zdiagnozowano u nas to schorzenie:

Jak sobie radzić z Halitozą?

 • pij minimum dwa litry wody dziennie, zmień dietę na lżejszą, jedz więcej surowych warzyw i owoców, które oczyszczają powierzchnie zębów, spożywaj mniej mięsa, unikaj produktów przetworzonych oraz tych z cukrem prostym
 • dodawaj do posiłków natkę pietruszki, która ma działania alkaliczne i reguluje namnażanie się bakterii
 • unikaj częstego spożywania czosnku, cebuli
 • wymieniaj szczoteczkę do zębów co miesiąc i po każdej infekcji
 • szczotkuj zęby dwa/trzy razy dziennie po minimum 3 minuty
 • najlepiej sprawdzi się używanie szczoteczki elektrycznej
 • stosuj bezalkoholowe płukanki do higieny jamy ustnej
 • używaj miętowej nici dentystycznej z fluorem i nitkuj zęby dokładnie raz dziennie wieczorem przed szczotkowaniem
 • regularnie zgłaszaj się na wizyty kontrolne do lekarza dentysty co pół roku, oraz higienistki stomatologicznej na zabieg profesjonalnej higienizacji: usunięcia kamienia nazębnego (scaling), usunięcia osadów (piaskowanie) oraz polerowania zębów
 • unikaj papierosów i alkoholu
 • używaj produktów przeznaczonych dla osób z halitozą np. pastę Vitis Halita, płukankę GUM HaliControl, spray Fresh Breath
Udostępnij artykuł: